ABC higieny maluszka
Opublikowany przez:
Mela134
Autor zdjęcia/źródło:
Pielegnacja noworodka@flikr.com/Ravikiran Rao
Gdy przyjeżdżasz do domu z nowo narodzonym maluszkiem ogarnia cię przerażenie, jak sobie poradzisz. Przecież pielęgnacja noworodka wymaga szczególnej troski i nie możesz niczego przeoczyć.
Powoli wszystkiego się dowiesz. Pamiętaj o jednym, pielęgnacja noworodka jest doskonałą okazją do kontaktowania się ze swoją pociechą. Uśmiechaj się do niego i dużo z nim rozmawiaj, a wszystkie zabiegi wokół malca staną się proste i przerażenie szybko minie.
Pielęgnacja noworodka
Powinna być ona uważna i rozsądna, gdyż jego skóra jest o 30 procent cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Dlatego łatwo ją podrażnić. Wpadki, które przytrafiają się rodzicom mogą ciebie ominąć. Co zatem powinnaś robić?
- Używaj preparatów zgodnie z ich przeznaczeniem. Inaczej dbasz o skórę suchą dziecka a inaczej o atopową. Nie stosuj nadmiernej ilości kremów leczniczych, bo możesz podrażnić skórę malca.
- W przypadku, gdy skóra noworodka ma skłonność do przesuszania się, warto zrezygnować z oliwki i stosować mleczko do nawilżania skóry szczególnie wrażliwej. Możemy także dodać do wody kilka mililitrów ciekłej parafiny.
- Nie przesadzaj z oliwką. Przydaje się ona w pierwszym miesiącu życia dziecka. Stosowanie jej nadmiernie może spowodować łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj oliwki, gdy zauważysz u malca potówki. Ubieraj dziecko w przewiewne ubranka i zwracaj uwagę, aby się nie przegrzewało.
- Nie stosuj zbyt wielu środków pielęgnacyjnych. Nie używaj jednocześnie płynu do kąpieli, mydła i zasypki lub balsamu. Jeśli już posmarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie używaj zasypki. Zbije się ona w grudki i może podrażnić skórę dziecka.
- Nigdy nie odciągaj maluszkowi napletka na siłę. Takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzeń skóry. U dziewczynki myj krocze w kierunku od warg sromowych do pupy, inaczej może dojść do przeniesienia bakterii i infekcji układu moczowego.
- Zwracaj uwagę na temperaturę kąpieli. Woda musi mieć około 37 st. C. Za ciepła woda podrażni skórę dziecka. Nie trzymaj malca za długo w wodzie. Kąpiel powinna trwać 5-7 minut. Aby ochronić skórę dziecka przed przesuszeniem możesz dodać do kąpieli emolient – preparat myjący i nawilżający. Po kąpieli ciało dziecka natrzyj emulsją lub mleczkiem.
- Pielęgnacja noworodka z ciemieniuchą wymaga cierpliwości. Główkę dziecka myj co drugi lub trzeci dzień szamponem dla niemowląt. Przed kąpielą możesz ją posmarować oliwką lub preparatem na ciemieniuchę. Łusek nie wyczesuj, poczekaj aż odpadną same. Jeśli skóra głowy jest zaczerwieniona, skontaktuj się z lekarzem.
- Do mycia włosków stosuj łagodny szampon, po użyciu którego włosy pozostają miękkie. Włosy czesz szczotką z naturalnego włosia. Taki zabieg jest świetnym masażem skóry głowy. Poprawia ukrwienie i wzmacnia mieszki włosowe.
- Gdy dziecko ma zatkany nosek, zakrop mu do noska sól fizjologiczną lub preparat na bazie soli morskiej i oczyść nosek respiratorem. W nosku z pewnością zalegają resztki pokarmu, śluzu lub drobinki kurzu. W pokoju dziecko powinnaś obniżyć temperaturę do 18 st. C. i podwyższyć wilgotność powietrza.
- Nie używaj patyczków do usuwania woskowiny. Służą one wyłącznie do osuszania trudno dostępnych miejsc w małżowinie i za nią. Patyczkiem możesz uszkodzić delikatny nabłonek w uchu malca, co stanowi świetną pożywkę dla drobnoustrojów chorobotwórczych i może doprowadzić do zapalenia ucha.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora